TBT4-240W-1M |
Compatibility
Get Started
Questions? We're here to help! Please reach out to us at support@plugable.com
You can always contact support if you need help too!
Yes, Thunderbolt 4 cables can support up to 240W of power allowing you to keep your devices charged, but some cables may not offer the full 240W capability and instead offer a maximum of 100W of Power Delivery.
Yes, Thunderbolt 4 cables are backward compatible with Thunderbolt 3 and USB-C devices.
The new USB Power Delivery specifications allow for the delivery of up to 240W via a USB Type-C cable (an increase from the previous 100W max). The previous Power Delivery range has been relabeled as Standard Power Range (SPR), and the new specifications (between 100W and 240W), have been labeled as Extended Power Range (EPR).
Yes! Our 240W cables can transfer up to 240 watts of power, which means that it can also transfer lower wattages such as 45W, 60W, 85W, 100W, 140W, and anything in between.
All 240W supporting USB-C cables